Lista aktualności Lista aktualności

IX Wielkie Grzybobranie

W sobotę 12.10.2019 r. odbyło się IX Wielkie Grzybobranie organizowane przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim oraz Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim. Współorganizatorem imprezy było działające przy Nadleśnictwie Koło Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego.

IX edycja Wielkiego Grzybobrania była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wzbogaciliśmy ją o Grę Terenową „Leśni Odkrywcy”. Zabawa polegała na znalezieniu 10 stanowisk rozmieszczonych na terenie grzybobrania i rozwiązaniu trzech zagadek lub zadania, za które otrzymywało się naklejkę. Stanowiska podzielone były tematycznie, przy nich stanęli przedstawiciele różnych instytucji, między innymi: Grupa Lodołamacze z Kalisza Pomorskiego, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Kalisza Pomorskiego, klasa wojskowa, strażacka i sportowa oraz Grupa Medical Team z Liceum z Kalisza Pomorskiego, Harcerze ze szkoły podstawowej w Pomierzynie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 21 w Kaliszu Pomorskim, Koło Łowieckie „Wieniec” w Mirosławcu, Straż Miejska z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim, Ochotnicza Straż Pożarna z Kalisza Pomorskiego oraz Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.

Jak co roku Grzybobranie rozpoczęło się o godzinie 10:00 na szkółce leśnej w Białym Zdroju. Uczestników przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski - Hubert Kozak oraz Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego – Stanisław Samek.

Po przedstawieniu informacji organizacyjnych związanych z terenem grzybobrania oraz bezpieczeństwem uczestnicy ruszyli w las. Po ponad dwóch godzinach zbierania grzybów oraz zmagania się z zadaniami przygotowanymi na stoiskach gry terenowej, grzybiarze powrócili do szkółki leśnej, gdzie czekało na nich ognisko oraz słodki poczęstunek. Po posiłku nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkurencji.

W kategorii „Największa ilość grzybów jadalnych” następujące miejsca na podium zajęli:

- I miejsce Tymoteusz Antosiak - 12 kg;

- II miejsce Pani Halina Samek - 11,2 kg;

- III miejsce Pani Anna Bargieł – 8,8 kg.

W kategorii „ Największy grzyb jadalny kapeluszowy” najlepsze wyniki uzyskali:

- I miejsce Martyna Maras;

- II miejsce Jakub Maras;

- III miejsce Helena Stanisławczyk.

W konkursie dla dzieci – „Tłuczenie orzecha”:

 - I miejsce Olaf Karbowiak;

- II miejsce Zofia Dybner;

- III miejsce Aleksander Romaniuk

W konkursie dla dzieci – „Leśny Kopciuszek”:

- I miejsce Jędrzej Romaniuk;

- II miejsce Helena Stanisławczyk;

- III miejsce Laura Maras

Gra Terenowa „Leśni Odkrywcy”:

  • w kategorii do 15 lat:

- I miejsce Helena Stanisławczyk;

- II miejsce Zuzanna Bargieł;

- III miejsce Bernadetta Maras

  • powyżej 15 lat:

I miejsce ex aequo otrzymały panie: Alicja Romaniuk, Teresa Świerbiołek oraz Anna Bargieł.

Tegoroczne grzybobranie, ze względu na wielki urodzaj grzybów oraz wspaniałą, słoneczną pogodę należało do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok na kolejne X Wielkie Grzybobranie.